Om oss

Själandsgården har bedrivit vård sedan 2016. Gården köptes in under 2014 och sedan var processen lång att göra om ett vanligt bostadshus till HVB-hem utifrån de lagar och regler som styr gällande brandsäkerhet, arbetsmiljö och tillgänglighet. Vi har stått fast i vår övertygelse att skapa någonting bra fast det flera gånger varit tuffa motgångar. Under januari 2016 kunde vi äntligen öppna.

Vi kan idag med stolhet våga påstå att Vi är ett av de tryggaste och modernaste HVB-hemmet som finns.

Vi har hög personaltäthet dygnet runt för att trygga de flickor/unga kvinnor som bor hos.

Vår personal har regelbunden handledning och vi samarbetar med Valid Psykologkompetens. 

Mikael Silfversten
Ägare/drogterapeut

Utbildning:
Diplomerad motivatör, diplomerad alkohol -& drogterapeut, krimalitetsprogrammet Ett nytt vägval, ASI, 1-årig grundutbildning KBT samt Lic. ungdomstränare motorcross.

Fritidsintressen:
Familjen, träna, friluftsliv, motorsport, aktiv ungdomstränare i motorcross(har en son som tävlar), ungdomar samt fiske.

Kontakt:
mikael.silfversten@sjalandsgarden.se

Marie Silfversten
Föreståndare

Utbildning:
Socionom, alkohol- o drogterapeut, MI, ASI, ADDIS, BBIC, Hästunderstödd terapi, ACT.  

Fritidsintresse:
Spelar och tävlar i padel samt har egen häst. Tillbringar större delen av fritiden i stallet (eller i någon padelhall) tillsammans med döttrarna som också rider.

Kontakt:
marie.silfversten@sjalandsgarden.se

Anneli Bergqvist
Behandlingsansvarig

Utbildning:
Alkohol- och drogterapeut, äventyrspedagogik, CRAFT, ACT, MI

Fritidsintresse:
Jag tycker om att dansa samt undervisa i dans.

Kontakt:
anneli.bergqvist@sjalandsgarden.se 


 

Stefan Gruffman
 Behandlare

Utbildning:
Behandlingsassistent, MI,     kriminalitetsprogrammet Ett nytt vägval, Repulse

Fritidsintresse:
Träna, vara i naturen och umgås med            familjen

Kontakt:
stefan.gruffman@sjalandsgarden.se

 

Christoffer Silfversten 
Behandlare

Utbildning:
Behandlingsassistent, alkohol- och drogterapeut, MI, Kriminalitet som vägval, Repulse


Fritidsintresse:
Spelar padel och tävlar i motocross. 

Kontakt:
christoffer.silfversten@sjalandsgarden.se

 

Maria Johansson
Behandlare

Utbildning:
Behandlingspedagog.


Fritidsintresse:

Kontakt:

maria.johansson@sjalandsgarden.se

 

Michaela Niemelä
behandlare

Utbildning:
Kandidatexamen psykologi, behandlingspedagog. 

Fritidsintresse: 

Kontakt:

michaela.niemela@sjalandsgarden.se




 

Martina Isaksson
Medlevare

Utbildning:
Behandlingspedagog

Fritidsintresse:

Kontakt:
martina.isaksson@sjalandsgarden.se









 

Styrelse: Följ länk. 

Ekonomi: Följ länk.